DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

George Orima‚ paint horse

12.8.2013 Přírůstek váhy po zásahu, kdy je tělu navrácen postoj, při kterém nemusí využívat žádnou energii

Po ošetření, když se tělo navrátí do svého přirozeného postoje, dojde ihned ke změně rámce zvířete. Tento nový stav zaručí korektní přesvalení koně a protože už nemusí vynakládat energii proto, aby stál, dojde obratem k přírůstku hmotnosti. Tento přírůstek se dá sledovat již od prvního dne zahájení ozdravných terapií. 

Bolest zad je odstraněna také zároveň s obnovením přirozeného nebo-li fyziologického postoje.

 

fotografie Oriho, kdy mu byl navrácen korektní, přirozený postoj

 

 

fotografie Oriho třetí den po korektuře-ošetření

Již po třech dnech zvíře přibralo tělesnou hmotnost, je spokojené a nevykazuje bolestivost zad. Je to způsobeno tím, že jeho přirozený postoj je obnoven, energii, kterou dříve potřeboval proto, aby stál, nyní nepotřebuje. Vlivem toho, že svůj dřívější postoj udržoval pomocí skupin svalů, zatuhlo svalstvo zádové, svaly v oblasti krku a také na končetinách. Pokud je stejná krmná dávka, ale dojde jen k této změně, všechna energie, kterou dřív potřeboval pro držení těla, mu zbývá... na této fotografii se již začíná přesvalovat. Vypadá více jako painthorse, tělo je kompaktní, trup opticky patří k plecím a zádi. 

 

tady už je změna opravdu patrná a to hlavně v osvalení, posuďte sami...

Jak u svého koně diagnostikovat, zda je jeho postoj korektní a nevyžaduje nepřirozenou námahu?

U všech equidů platí, že při stání na pevném, rovném terénu, pokud jej necháme stát uvolněně, jak mu to vyhovuje, směřují holeně kolmo k zemi, hlava je snížená, výraz uvolněný, na obličeji nejsou zaťaté mimické svaly a u nozdry a koutku huby se neobjevují vrásky. Při jakékoliv odchylce od popsaného stavu se nejedná o uvolněný postoj, každá odchylka nám sděluje, že zvíře potřebuje proto, aby stálo energii a to kvůli nepohodlí nebo dokonce bolesti.

Ori je skvělý příklad toho, že příčinu bolestí všech partií koňského těla, zapříčinil špatný-nekorektní postoj. Jeho problémy znásobil genetický fond, který zajistil velký přírůstek svalové hmoty-tedy váhy a proto je postižení tolik výrazné. 

Bolelo ho celé tělo, nejvíce záda. Pokud by byl přivolán fyzioterapeut, chiropraktik nebo jiný odborník, jeho zásah by NEZAJISTIL trvalou úlevu. Tu zajistil až řádný trim, kdy se tělo mohlo vrátit do zdravého-korektního postoje.

Z toho plyne, že pokud kůň vykazuje odchylky-nemá fyziologicky správný postoj, je třeba právě této nápravy docílit a to vhodným trimem. Pak teprve má cenu mu pomoci se ztuhlými svaly a tp. Teprve potom lze nastartovat samoozdravný proces, pomoci vhodným pohybováním, teprve potom udělat plán dalšího postupu rehabilitace...

 

Fotografie z 14.5. 2013

Ori se stále usmívá, má skvělý vztah k člověku a i při korekcích a cvičení je ochotný a spokojený...

25.5. 2013 Na mém Facebooku je amatérské video z kamarádčina mobilu, zveřejnila jsem ho právě proto, že vzniklo náhodou. Ori v něm běhá po zahradě a čeká na koš trávy. Chovatelka koníka, která mi jej svěřila, abych se pokusila o nápravu stavu, jej komentovala. Uvedu zde ten komentář, aby lidé co hledají pomoc a řešení pro své koně viděli, že docela jednoduché a přirozené metody, které používám, skutečně fungují.

 

Kateřina Marešová Je úžasný, jak se Ori mění. Za tak krátkou dobu se změnil k nepoznání! Takhle lehce běhal a skotačil naposledy jako hříbátko.. Luci, děkujeme

 
Dejte svým koním šanci. Podařilo se mi vždy minimálně vrátit zvířatům pohodu, některé vážnější případy vyžadovaly více týdnů až několik měsíců rehabilitace. Pak se koník mohl zase využívat pod sedlem. Většina zvířat měla ještě ke všemu problémy s bolestí zad, kterou docela trpělivě snášela, jiní koně reagovali na jezdce třeba neochotně, za pár týdnů byly problémy pryč. Správná úprava kopyt a uvedení těla do optimálního postoje vždy bývá startovní čarou pro jejich vlastní samoozdravný proces, úprava kopýtek stojí několik stokorun, to není mnoho. K tomu ještě několik drobností v pohybování a masážím, které majitelům ukáži a změny jsou úžasné...
Do té doby nebyla příčina problému odhalena. Namísto úlevy pro své zvíře, měli majitelé zdravotní zprávy s mnoha nálezy, RTG snímky a děsivé prognózy.
S vědomím, že jsou koně na planetě zemi po miliony let a že příroda není vždy ideální, víme, že deformity a odchylky napravit lze, pokud se nastaví výchozí stav do optima-pokud simuluji ideální podmínky a ty potom udržuji, dojde k velkému zlepšení dá se říci obratem a zvíře i s masivním poškozením může být navráceno do plnohodnotného života. Ta správná řešení jsou vždy jednoduchá a přímá.
 

 12.5. 2013 Jaká je příčina snížené hybnosti kloubu?

Koňské tělo, pokud je od narození zdravé a nedošlo k úrazu, pokud je zvíře v optimálních podmínkách a je mu poskytnuta všechna potřebná a odborná péče, bude mít fyziogicky korektní postoj. Takové hříbě bude mít vyrovnaný přírůstek, bude mít chuť k pohybu, bude aktivní a citlivé na vzruchy.

Pokud však bude třeba jen jedna část mazaiky optimálních podmínek chybět, dojde k postižení různého stupně a bude přechodné - do optimalizace podmínek nebo trvalé - podle typu.

Ori měl vše potřebné, žil ve stádě s klisnou, na pevném povrchu, hodnoty mikroprvků v době odběru (letošní zima) byly v průměrných hodnotách (odběry v letním období, kdy byla poprvé pozorována odchylka ve vývoji, nebyly Bohu žel provedeny) měl k dispozici velký výběh, režim 24/7. Kopýtka prošla korekcí školeného podkováře.

I přes to, bylo pozorováno, že přední nožky jsou blízko u sebe - první věc, které si lajcké oko všimlo. Dovolím si uvést několik fotografií z tohoto období a to proto, aby čtenář, který se dívá na něco podobného doma, mohl včas zasáhnout a pozdější destrukci zabránit.

na obrázcích vidíme Oriho v šestém a devátém měsíci věku, na první pohled je zřejmé, že je ,,něco,, jinak, než být má. Pokud se na tento obrázek podívám, vidím, že spěkny jsou příliš strmé, nejsou téměř vůbec prošlápnuty. Samozřejmě vím i proč. Nejen že patky jsou vysoké, ale z chodidla, které je tvořeno pružnou, měkkou rohovinou, nejsou odstraněny narostlé rozpěrky, které se do něho položí a koně tlačí. Rozpěrky jsou tvořeny rohovinou pouzdra, tedy tvrdou. Chodidlo je z rohoviny měkké. Koník cítí velké nepohodlí. Samozřejmě si poradí, postaví se na špičku kopyt a nohy podsune pod sebe - většinou. Mohu zde uvést také jiný příklad, kdy se bude jednat o hříbě lehčího jezdeckého koně, to v tom samém případě může reagovat tak, že se u něho objeví poklek předních nohou, zvláště pak, pokud chybí další z dílků mazaiky optimálních podmínek - pohyb na pevných površích - v tomto případě může dojít až k překloubení.

Pokud se příčina neodstraní, dojde k přetížení všech kloubních spojení v končetinách. ALE. Problém se projeví i výše na těle. Lopatka bude strmější, než je optimum, vystoupne kohoutek a protože v této situaci už musí hřbet podpořit svalovina, začnou bolet záda. Výsledek je hříbě, které se mnoho nepohybuje, v optimálních podmínkách je veselé a stále v pohybu, který střídá s krátkým odpočinkem. Ori měl vysoké patky a narostlé rozpěrky přes chodidlo dlouhé tři roky. Výsledkem je osifikace všech kloubů v různém rozsahu. Jsou postiženy i zadní končetiny. Tělo z důvodu sebezáchovy, která je koním velmi vlastní, podpořilo přetížené vazy právě kostnatěním. Prognózy předních koňských ortopedů byly pravdivé, pokud by tak žil ještě nějaký čas, hybnost koubů se ještě sníží. Příčinou snížené hybnosti však nelze vidět jen v kostních nárůstcích. Taková artróza je naopak důsledkem. Léčit - odstraňovat důsledky umí například chirurgie. Pokud by se osifikace dala odstranit, jaký by to mělo smysl, když by se neodstranila právě její příčina? Pokud totiž pominu bolavý hřbet z chybného postavení těla, během několika měsíců se artróza objeví znovu. Rehabilitaci po takovém zákroku ani nebudu zmiňovat. Nemyslím si, že je vhodné takový zásah vůbec nazvat řešením.

SHRNUTÍ

Bez správné diagnostiky PŘÍČINY, nelze trvale odstranit důsledky. Bez znalosti OPTIMA, nelze poskytnout zvířeti takové podmínky, aby jeho vývoj byl korektní a bez vad nebo mohla proběhnout rehabilitace.

ODSTRANĚNÍ DŮSLEDKŮ

Možná se zde budu opakovat, ale opakování je matkou moudrosti.

1) kopyta uvedu do optimálního stavu a tvaru, udržuji je v něm

2) zajistím zvířeti množství pohybu po různých terénech, aby tělo vyprovokovalo odbourávání JIŽ NEPOTŘEBNÝCH artrotických zpevnění z důvodu, že při pohybu koni vadí

3) pohyb je řízený, aby tělo bylo stále prostupné a bez jednostranné zátěže

4) zajistím vyváženou stravu

Po čtyřech dnech úplně zmizela bolest zad, koník začal běhat, jeho pohyb byl uvolněný a energický. V neposlední řadě musím zmínit, že se z něho stal pěkný rošťák :-)

 

9.5. 2013  Jak se ke mně Ori dostal

V tomto příběhu hrál velkou roli stejný případ valáška, s více postiženými zády po stejném hřebci, kterého mi nabízela tehdejší majitelka, avšak z důvodu, že jsem nebyla ve svém :-) jsem si jej nemohla vzít do péče. Koník je nyní na pastvinách, snad i obsednut a jeho diagnozou je lordoza zad, nebo-li propadlý hřbet. Byl to isabel, dvouletý... Krátce po té, co jsem se i se svými několika koňmi přestěhovala zpět do svého domku, jsem byla oslovana znovu. Tentokrát plavák, tři roky, artróza karpálního kloubu ve velkém rozsahu, snížená hybnost končetiny, ten samý otec...

Nevěřím na náhody. Velmi mě to zvířátko zaujalo a také mi jeho stav potvrdil již dřívější teorii, že koně s velkým přírůstkem, což tihle američani určitě jsou, potřebují mnohem důslednější péči, aby jejich tělo mohlo růst a sílit stejnoměrně, musí být udržen fyziologicky korektní postoj a také potřebují pevný terén, který se stává odezvou kopýtkům. Ori naštěstí vyrůstal v prostředí nejen velmi příjemném, ale také vhodném. Jednalo se o pastvinu s kamenitým-skalnatým podložím, nemáme tedy problém se zůženými kopýtky. Chovatelům jsem nabídla tři varianty a to, že tam budu dojíždět, že může jít na několik měsíců ke mně a třetí byla odkup jedince.

V původním doma se Ori pohyboval, jen když měl důvod a mnoho si nehrál. Býval ustaraný.

Po převozu domů jsem provedla stimulaci reflexních bodů, která mi odhalila následující. Trpěl velmi intenzivní bolestí zad, po dotyku v kohoutkové oblasti dal najevo, že mu to není příjemné, při stimulaci bodu v oblasti beder, bolestí vyhodil. Bylo tedy jasno. Následující den bylo provedeno označení koně nalepovacími body, které slouží jako dobrý ukazatel změn v proporcích při diagnostice z fotografií a videí. Byla posbírána data před trimem a masáží.

Po trimu a masáži byl koník lehce opohybovaán na hladké asfaltové silnici. Byla znavu posbírána data.

Rozdíl byl obrovský a jeho reakce na korekci kopyt a následný návrat těla do fyziologického postoje, byla fantastická. Z obličeje zmizela ztuhlost mimických svalů, začal mít zájem o okolí a to tak značný, že odešel od domu a běžel se podívat do vsi. Doslova běžel.

Bolest zad úplně zmizela do čtyř dnů.

Chody se prodloužily a začaly být energické.

Každý třetí den byla provedena maličká korekce nášlapných bodů v kopytech a byl pohybován po pevných terénech.

Tak tohle málo stačilo Orimu proto, aby se mohl normálně pohybovat, aby zmizela bolest zad, aby z něj byl rošťák...

 

NEROVNOMĚRNÉ NASVALENÍ JAKO SOUČÁST DIAGNOSTIKY PACIENTOVA STAVU

Protože se na to hodně lidí ptá, chci zde uvést několik příkladů.

Jako první zmíním tvar prsou koně.

Pokud mají prsa koně tento tvar:

jako třeba koník tady:

jsou proporce nerovnoměrně nasvaleny z důvodu toho, že koník, aby se vyhnul bolesti v patkách, drží svůj postoj pomocí svalů. Jedná se o bolest v patkách a takový koník bude na zpevněné ploše stát takto:

 

to znamená, přední nohy zakročené pod tělo- stav sledujeme v postoji, který si kůň sám zvolí, jako pohodlný nebo při odpočinku koně ve výběhu, stáji...

takto zakročený postoj je jasnou známkou vyskoých patek, přerostlých rozpěrek, koník stojí na špičce, aby si ulevil. Také to znamená, že i při odpočinku ve stoje vynakládá energii. V optimálním případě má odpočívat tak, aby ji vynakládat nemusel a to lze při postoji zde:

 

 

na tomto obrázku je evidentní nejen změna postoje koně, kdy byla upravená kopyta, snížené patky, vybrané přerostlé rozpěrky, provedena masáž a byl opohybován, ale také jeho výraz. Je spokojený a nepotřebuje energii k tomu, aby stál. Takto korektně stojící kůň, kdy holeně směřují kolmo k zemi, má tento tvar prsou:

z pohledu ze předu budou mít prsa obdelníkový tvat, nikoliv tvar ,, do špičky,, jako třeba koník tady:

tady je Ori po deseti dnech u nás, kdy postoj je korektní. Prsa mají lepší tvar, nejsou již do špičky, nejsou ale ani do obdelníku, u těchto plemen je docela obvyklé, že obdelník má ,,useké,, rohy...

Jak je na snímcích vidět, před úpravou byl nejen zakročený, ale zadní nohy směřovaly pod břicho. I na zadních nohách platí, že holeň má být, v postoji, kdy kůň odpočívá na pevné ploše, kolmo k zemi! Jedině tak může stát bez vydání energie, tedy si i odpočine a jeho záda budou zdravá, bez bolesti a napětí!

Dalším viditelným rozdílem jsou svaly na lopatce a zádi. Lopatka při korektním postoji je v jiném úhlu než při zmíněném postoji, kdy jsou končetiny zakročené. V momentě, kdy koník většinu času stojí tak, aby se vyhýbal bolesti v patkách, nejen že se změní úhel lopatky, vystoupne kohoutek a bolí záda, i při pohmatu v oblasti lopatky je možné hmatat ztuhlé skupiny svalů. Takový koník nebude šťastný ani při pohybu s jezdcem, ani ve výběhu, pokud tedy mluvíme o koních, kteří jsou venku stále, kdy si své handicapy uvědomují, koně, kteří jsou vystátí z boxů, upřednostní vybití energie před tím, že je něco bolí nebo obtěžuje...

CHCI ZDŮRAZNIT, ŽE TAKOVÍ KONĚ BÝVAJÍ ČASTO OZNAČOVÁNI ZA NEJEZDITELNÉ, NEOCHOTNÉ NEBO LÍNÉ A TO NEPRÁVEM. Protože koně nemluví lidskou řečí a obvykle je bolí obě přední nohy stejně intenzivně, projevují svou bolest nebo nepohodlí jinými způsoby než kulháním, to jim totiž neuleví. Často jen zkrátí krok nebo se jim nechce do klusu, také nezřídka pod jezdcem vyhazují...

 

 

Krk...

Velmi často vídám koně, kteří nosí hlavu hodně nahoře, ať již pod jezdcem a to může být i vinou ruky nebo nevhodného uždění nebo v rychlejších chodech i ve volnosti. Říkáme tomu jelení krk. Skupina svalů na spodní části je enormě vypracovaná a nahoře jakoby osvalení chybí.

Důvody:

Podotrochloární bolesti

Zablokovaný krk

Bolest zad

Mám doma achaltekince, je pravda, že má výš nasazený krk, avšak pokud není vzrušený, nosí hlavu dole. Jeho krk má normální osvalení, po rysech krku jeleního není ani stopa.

Je podstatné si uvědomit koňský problém, poté najít příčinu a dokázat ji odstranit nebo alespoň minimalizovat...

pokud totiž známe příčiny, uvědomujeme si plně následky, tak je možné porozumět koni i z tohoto hlediska

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

aktualizováno: 09.01.2017 17:28:48