DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Iša‚ achalteke‚ laminitis

23.9.2013 Iša po dalším ošetření

Mravenčími krůčky se posunujeme vpřed. Máme teď na své straně několik příznivých okolností. Je chladno, takové počasí koníkovi vždy vyhovovalo. Intenzita úprav je stanovena na interval 10-12 dní. Přírůstky rohoviny se pomalu stabilizují. Bylo třeba překlenout období, kdy byla v rámci možností odstraněna příčina deformace rohového pouzdra a části kopyt, které trpěly velkým tlakem, produkovaly velké množství rohoviny. Rostla tedy především chodidlová část, během deseti dnů, rohovina téměř vyplnila klenbu chodidla, která je nezbytná pro zploštění při došlápnutí na podklad. Aby koník netrpěl nepohodlím nebo bolestí a pouzdro nebylo nadále v deformovaném stavu, je nutné odstranit to, co vadí a poskytnout koni optimální podmínky pro odrůstání nového, lépe formovaného kopyta. Věřím, že jakmile dosáhneme toho, že naroste alespoň částečně nové, stabilnější zavěšení lamelového spojení, které jsou protažené a zničené vlivem rotace pouzdra, stav trvale stabilizujeme a čas přinese velké zlepšení. Po době, kdy odroste celé deformované pouzdro, by měl být koník bez potíží. Kopyto je nízké a ploché, jako to u laminitis bývá, staráme se o to, aby boční rohové struktury nevyklenuly korunkovou oblast vzhůru. Původně deformovaná korunková linie je ještě stále neparně postižená, byla odstraněna špice-kachní zobák, která novou rohovinu, zhora přirůstající deformovala-nodovolila jí odrůstat ve standardním spojení. Kopyto bylo orašplováno do správného úhlu -jeho přední stěna, Při tomto zásahu se potvrdilo to, že pouzdro zrotovalo, bálá čára je na špici široká více než centimetr. Lamely jsou zničené. Špice kopyta je studená. Je jasné, že kulhání a klasický laminitidní postoj se objeví vždy po té, jakmile dojde k nějakému výkyvu v metabolismu. Ale už samotná situace, že byly letos ponechány vyšší patky, stačila proto, aby se zavěšení kosti kopytní opět náhle destabilizovalo a proto došlo k recidivě, kdy koník zase přestal chodit, uprostřed léta, kdy se tento stav obvykle nevyskytoval. Byl to bludný kruh, nemohlo dojít ke zlepšení a samotný tvar kopyta je natolik komplikovaný, že vyžaduje mnoho pozornosti a pečlivý zásah, kdy musíme přemýšlet nad tím, jak korunkovou část zbavit veškerých tlaků aby produkovala rohovinu i v přední části a rourky zde vnikající mohly odrůstat korektně, s lamelovým zavěšením, které nebude vykazovat odchylku ve své šíři. Bílá čára, vpředu rozšířená o několik milimetrů, svědčí o rotaci pouzdra, vlivem chybného tvaru, musíme docílit toho, aby nová rohovina odrůstala v novém uspořádání bez minulých anomálií.

 

a Iša z druhé strany...

 

 

22.8.2013 Druhý trim...

 

5.8.2013 Iša, achaltekinská klisna, 17let

Iša trpí čtyři roky opakovaným, akutním schvácením kopyt. Většinou se akutní stav objeví po výrazné změně v jídelníčku.

V minulosti byly vyzkoušeny různé způsoby léčby, neúspěšně. Poslední změna proběhla na jaře, kdy byl přizván nový kovář na úpravu bosých kopyt. Rozhodl se nechat narůst více patky. Ještě, než patky stačily narůst, měla Iša ,,lehké,, schvácení z jarní pastvy, to se po pár dnech uklidnilo. Poslední akutní stav se objevil neobvykle v suchém, letním období. Tentokrát velmi bolestivý a neustupoval. Na první ošetření kobylky jsem přijela 5.8.2013

Fotografie klisny před ošetřením

 

Fotografie po ošetření klisny

 

 

Podle fotografií, měla klisna minimálně od roku 2005 chybný tvar kopyt, byla plochá s vytlačenými korunkami, přední zavěšení kopytní kosti bylo dlouhodobě přetěžováno. Při mé první návštěvě vypadala kopyta takto:

 

 

Díky letitému přetížení zavěšení kopytní kosti, došlo k její rotaci. Během trimu se kopyta změnila, korunky se srovnaly, kost kopytní se začala vracet do své optimální polohy, klisně se velmi ulevilo. Součástí ošetření byla stimulace reflexních bodů, masáž zatuhlých svalů, opakovaná masáž korunkové oblasti, podání homeopatik.  

aktualizováno: 09.01.2017 17:28:48